Ultimele știri

PS Antonie: „Postul reprezintă un dar adus Mântuitorului Iisus Hristos”

În seara zilei de luni, 27 februarie 2017, prima zi din prima săptămână a Postului Sfintelor Paşti, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat la biserica „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi (preot paroh Vasile Negru), în cadrul Pavecerniţei Mari, Slujba Canonului Sfântului Andrei Criteanul.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la perioada Sfântului şi Marele Post al Sfintelor Paşti şi la Canonul Sfântului Andrei Criteanul.

Vorbind despre post, PS Antonie, între altele a spus: „Postul ne ajută să ne pregătim pentru Slăvitul Praznic al Învierii Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Mântuitorul merge către cruce pentru eliberarea noastră şi noi venim în întâmpinare cu ofranda noastră, cu jertfa noastră. În felul acesta, postul reprezintă un dar adus Mântuitorului Iisus Hristos. Cel mai uşor de a-l realiza. Pentru că a posti cu vorba sau cu gândul ştim că e mult mai greu. Dar, postul complet înseamnă să postim cu toate simţurile noastre”.

„Să aducem această puţină ofrandă Mântuitorului, renunţarea la anumite alimente, ca să putem simţi bucuria Slăvitei Sale Învieri”, a îndemnat ierarhul Mitropoliei Basarabiei.

Fiecare creştin, prezent la sfânta biserică, a primit din partea PS Antonie cărticele cu acatiste către Maica Domnului.

Părintele Vasile a mulţumit pentru vizită şi rugăciune comună, menţionând că având binecuvântare arhierească le va fi mai uşor în urcuşul duhovnicesc spre Înviere.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img