Ultimele știri

Rugăciune pentru pace în Duminica Înfricoșătoarei Judecăți

În cadrul Sfintei liturghii s-au citit rugăciuni și cereri speciale pentru pace:

 

Plângere și vărsare de lacrimi, jale și mâhnire vrednică de tânguire ne-a cuprins, Doamne. Pentru aceea către Tine, Unul Dumnezeul nostru, cu umilință și cu inimă înfrântă strigăm: Grăbește, ca un Milostiv și ne ajută …

Pentru ca să se păzească nevătămați și nebiruiți de tot răul, strâmtorarea și cruzimea vrăjmașilor, și cu milostivire să se dea credincioșilor Săi puternică biruință și îndrăznire împotriva tiraniei lor, Domnului să ne rugăm …

 

La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa a oferit ctitorilor parohiei din Anenii Noi distincții bisericești Ordinul „Ștefan cel Mare și Sfânt”, gradul I și „Sfânta Cuvioasă Parascheva”, ca semn de recunoștință pentru jertfa arătată în ridicarea noii biserici.

  • Doamnei Chiperi Maria;
  • Domnului Popa Ion;
  • Domnului Ciobanu Vitalie.

De asemenea părintelui paroh Victor Bejan i-a fost oferită dinstincția Ordinul „Ștefan cel Mare și Sfânt”, gradul I, pentru munca depusă în cadrul parohiei pe care o păstorește și pentru a-l încuraja în lucrarea bine plăcută lui Dumnezeu.

ÎPS Părinte Mitropolit a vizitat șantierul bisericii parohiale apreciind lucrările săvârșite până în acest moment și binecuvântând continuarea lor spre slava Bisericii Ortodoxe Române din Basarabia.

Cvântul de învățătură a fost rostit de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu ce a îndemnat credincioșii să pună început bun la început de post și la solidaritate față de vecinii din Ucraina:

 

Cuvintele Sfintei Scripturi ce au fost rostite la Sânta Evanghelie de astăzi ne îndeamnă să punem început bun, la început de post, ca să putem fi numiți fii moștenitori ai Împărăției lui Dumnezeu, cea gătită nouă încă de la întemeierea lumii …

În aceste zile în care vecinii noștri trec prin suferințe, cu toții trebuie să împlinim ceea ce Hristos cere de la noi …

Acum, mai mult ca niciodată, vedem pe aproapele nostru flămând, însetat, prigonit, gol, bolnav, suferind, iar noi, avem responsabilitatea morală creștină ortodoxă de a veni în ajutorul lui …

 Acum credința noastră trebuie să vorbească prin fapte …

Acum casele noastre sunt transformate în mici biserici unde îl primim pe Hristos sub chipul aproapelui nostru …

Acum putem îndeplini porunca lui Dumnezeu de a iubi pe aproapele nostru ca pe noi înșine …

În acest mod vom putea auzi la Înfricoșătoarea Judecată: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți Împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei preamici, Mie Mi-ați făcut.

 

 

Fragment din rugăciunea în perioadă de război.

 

Dumnezeul părinților noștri, Doamne ai milă, Tu Cel Care ai făcut cerul și pământul si toate cele ce sunt pe el, Tu, Cel Care pentru noi, oamenii, si pen­tru a noastră mântuire Te-ai coborât din ceruri si Te-ai făcut Om asemenea nouă întru toate în afară de pă­cat, Tu, Cel Care sus pe lemnul crucii Ți-ai întins preacuratele Tale mâini și Ți-ai vărsat preacinstitul Tău sânge, ca sa ne răscumperi din blestemul legii și să ne dăruiești Împărăția Ta cea veșnică, Tu, Cel Care ne-ai învrednicit să Te numim Tată și să cerem Împărăția și dreptatea Ta, să se facă voia Ta cea sfântă, precum în cer așa și pe pământ, Tu cel Care ne-ai dat sfânta poruncă a dragostei zicând: „Aceasta vă poruncesc vouă: sa vă iubiți unii pe alții, și întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea iubire unii pentru ceilalți”, Tu, Cel Care ne-ai dat pacea Ta zicând: „Pacea Mea vă dau vouă“, fii milostiv și miluiește-ne pe noi cu pute­rea Ta cea mare.

Doamne, nu cu mania Ta să ne mustri, nici cu urgia ta să ne pedepsești pe noi. Deschide, Doamne, milostivirile iubirii tale de oameni și primește aceas­tă rugăciune adusă Ție din buzele noastre cele necu­rate și dacă rugăciunea noastră, a nevrednicilor și a păcătoșilor, nu este auzită, atunci sa fie auzite rugăciunile aleșilor și sfinților Tăi, cei care de la o mar­gine la alta a pământului Te roagă, Îți strigă și te roagă, cei care pentru Tine s-au nevoit și și-au vărsat sângele lor.

Împacă lumea Ta întreagă, împrăștie între neamuri pe cei ce doresc războiul, întoarce-i pe toți la dumnezeiasca cunoaștere, ca, devenind cu toții o singură turmă, să Te aibă pe Tine Păstor, pe Domnul nostru Iisus Hristos, Mântuitor și Izbăvitor al nostru. Amin.

 

 

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img