Ultimele știri

PS Veniamin a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala Națională din București

   În data de 28 noiembrie 2018, Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, a oficiat, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Națională din București, fiind înconjurat de un impresionant sobor de preoți și diaconi.

   După Sfânta Liturghie credincioșii prezenți au avut ocazia de intra și a se închina în Sfântul Altar al Catedralei.

   În ziua de vineri, 30 noiembrie 2018, cu prilejul sărbătorii Sf. Ap. Andrei, cel de-al doilea hram al Catedralei Naționale, începând cu ora 9.30, în Catedrala Naţională, va fi săvârșită Sfânta Liturghie de către Preafericitul Părinte Teofil al III-lea, Patriarhul Ierusalimului și a toată Palestina, și Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, împreună cu un sobor de ierarhi, preoți și diaconi.

Din soborul arhieresc vor face parte și ierarhii Mitropoliei Basarabiei.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img