Ultimele știri

PS Veniamin: “Făcând bine aproapelui nostru, ne umplem sufletele de Lumina Lui Hristos”

   Duminică, 23 iunie 2018, PS Veniamin, episcopul Basarabiei de Sud a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și doaconi, în mijlocul comunității formate pe lângă mănăstirea “Sfânta Treime” din localitatea Cotihana, raionul Cahul (stareț PCuv. Părinte Nicanor Asargiu).

   Cu această ocazie, Preasfinția Sa a rostit o omilie în care a făcut referire la Pericopa Evanghelică citită, în care, printre altele, a menționat: “să învăţăm de la sutaşul din Evanghelia de astăzi să fim iubitori de aproapele nostru, să avem smerenie şi credinţă puternică, rugându-ne pentru semenii noştri atunci când ei se află în necazuri, încercând ca în fiecare zi să adunăm fapte bune şi astfel sufletele noastre se vor umplea de lumină. Făcând bine aproapelui  nostru, ne umplem sufletele de Lumina Lui Hristos”.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img