Ultimele știri

PS Veniamin: „Dacă îl iubim pe Dumnezeu, cel mai aproape de El putem fi în Biserică”

   În Duminica a XV-a după Cincizecime, în data de 9 septembrie 2018, PS Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud a slujit la biserica “Sf. Pantelimon” din orașul Cahul.

   În predica rostită cu această ocazie, Preasfinția Sa  s-a referit la pericopa evanghelică a zilei, care “ne pune înaintea ochilor duhovnicești, învățătura Mântuitorului Hristos referitoare la relația noastră cu Dumnezeu dar  și cu semenii noștri. Iubirea față de Dumnezeu trebuie să fie din toată inima și din tot sufletul, iar față de aproapele trebuie să ne manifestăm iubirea la fel cum ne iubim pe noi”.

   „Când iubești cu sufletul pe cineva iubești cu o dragoste, izvorâtă din dragostea Lui Dumnezeu și dacă iubim cu adevărat nu putem sta departe de persoana iubită. Dacă îl iubim pe Dumnezeu, cel mai aproape de El putem fi în Biserică”, a concluzionat ierarhul Basarabiei de Sud.

Foto credit: Arhid. Marin Osoianu.

Biroul de presă al Episcopiei Basarabiei de Sud.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img