Ultimele știri

PS Veniamin: „Credinţa dreaptă ne asigură mântuirea”

   În ziua duminică, 22 octombrie 2018, PS Veniamin Episcopul Basarabiei de Sud, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de clerici, la Biserica “Sf. M. Mc. Pantelimon” din orașul Cahul.

   Cu această ocazie Preasfinția Sa Veniamin a rostit o omilie frumoasă în care a tâlcuit înţelesurile adânci ale pericopei evanghelice din  Duminica a XX-a după Pogorârea Duhului Sfânt, subliniind, printre altele, că: „Minunea învierii fiului văduvei din Nain este a treia înviere pe care o săvârşeşte Iisus Hristos asupra oamenilor. Înainte de această înviere, Mântuitorul a înviat pe fiica lui Iair şi pe prietenul său Lazăr, care era mort de patru zile. Aceste minuni prin înviere ne arată că Mântuitorul Hristos este biruitorul morţii şi Dătătorul de Viață. El Însuşi a spus: „Eu sunt învierea şi viaţa, cel ce crede în Mine, chiar de va muri, va fi viu”. Cu alte cuvinte, dacă credem în Mântuitorul Iisus Hristos, avem viaţă veşnică. Credinţa dreaptă ne asigură mântuirea”.

   În cadrul Sfintei Liturghii  tânărul teolog Luca Liviu Rotar a fost hirotonit în treapta de diacon.

Biroul de presă al Episcopiei Basarabiei de Sud.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img