Ultimele știri

PS Veniamin a binecuvântat începutul de an școlar la Cahul

   Cu ocazia noului an școlar Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, a participat la deschiderea noului an școlar la Liceul Teoretic ,,Mihai Eminescu„din Municipiul Cahul.

   La eveniment au participat reprezentanți ai Consulatului General al României din Cahul, reprezentanți ai Primăriei și Direcției Raionale de Învățământ. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a adresat un cuvânt de felicitare conducerii școlii, profesorilor și elevilor, îndemnându-i potrivit cuvântului Sfântului Vasile cel Mare ,,…să acumuleze cunoștințe având ca model albinele care știu să culeagă nectarul de pe flori…”. Totodată Episcopul Basarabiei de Sud a subliniat rolul directorului de a fi părinte pentru toți elevii școlii, dar și sârguința profesorilor în a le cultiva virtuți, încurajându-i pe elevi să fie sârguincioși, harnici si respectuoși, să învețe bine și să fie fii demni ai neamului nostrum, urându-le tuturor un an școlar binecuvântat.

Foto Credit: Goreanu Maria.

Biroul de presă al Episcopiei Basarabiei de Sud.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img