Ultimele știri

PS Antonie a slujit la parohia Nemţişor, Târgu Neamţ

Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, ziua pomenirii Sfântului Mucenic Mina (stil nou), PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei şi a Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Adormirea Maicii Domnului” satul Nemţişor Protopopiatul Târgu Neamţ, România (preot paroh Nicolae Axintioi, protopop de Târgu Neamţ).

Din soborul de slujitori au făcut parte PCuv. Arhim. Benedict Sauciuc, stareţul Mănăstirii Neamţ, PCuv. Arhim. Hariton Negrea, stareţul Mănăstirii Petru Vodă, PCuv. Arhim. Mihail Daniliuc, egumen al Schitului Vovidenia, PC. Protoiereu Gheorghe Ioniţă, protopop de Chişinău dar şi alți părinţi invitaţi, care au litughisit în comuniune euharistică.

Cuvântul de învățătură a fost împărtăşit de PS Antonie care a prezentat contextul de prigoană din timpul Sfântului Mina făcând o analogie cu prigoana din timpul regimului totalitar comunist, dar mai ales cu cea din zilele noastre, când Mitropolia Basarabiei, unica structură eclesiastică canonică în Basarabiei, se străduie cu mult efort să-şi recapete drepturile legitime. Preasfinţia Sa i-a îndemnat pe credincioşii prezenți să-i cinstească pe strămoşi şi rudele trecute la cele veşnice, rugându-i să-şi petreacă timpul pentru mântuirea sufletului în rugăciune şi fapte bune, astfel sfinţind timpul vieţii, care este darul lui Dumnezeu.

Ca semn a dragostei, PS Antonie i-a dăruit o iocană părintelui paroh şi i-a mulţumit pentru invitaţie. La rândul său părintele Nicolae Axintioi i-a mulţumit Preasfinţiei Sale pentru efortul depus şi l-a încredinţat de toată preţuirea şi recunoştinţa avându-l pemanent în rugăciune.

La final s-a oficiat parastasul pentru cei adormiți, iar în timpul rugăciunii s-a făcut pomenirea de doi ani a fiicei părintelui paroh, Mihaela-Eliza.

În aceiaşi zi, PS Antonie a vizitat mănăstirile Neamţ şi Secu, unde s-a întâlnit cu stareţii acestor aşezăminte monahale.

Pr. Constantin Cristian Andron

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img