Ultimele știri

PS Antonie: „Sfinţii ne arată cum să câştigăm viaţa veşnică”

Miercuri, 22 martie 2017, ziua când creştinii ortodocşi, care respectă sărbătorile pe silul vechi, au prăznuit pe cei 40 de mucenici din Sevastia, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Liturghie Darurilor mai înainte sfinţite la biserica „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi (preot paroh Vasile Negru).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la mucenicii Bisericii din primele secole, la viaţa celor 40 de mucenici şi rolul sfinţilor pentru viaţa religioasă a creştinilor.

Vorbind despre rolul sfinţilor, PS Antonie, între altele, a spus: „În fiecare zi prăznuim câţiva sfinţi. Rolul lor este să ne amintească că toţi avem aceiaşi chemare – să moştenim Împărăţia Cerurilor. Sfinţii sunt modele de vieţuire după voia lui Dumnezeu. Sfinţii ne arată cum să urmăm lui Hristos şi cum să câştigăm viaţa veşnică”.  „Să urmăm sfinţilor şi să câştigăm Împărăţia lui Dumnezeu”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie s-a referit şi la activitatea părintelui Vasile, pe care l-a caracterizat a fi „un misionar jerfelnic pentru Evanghelia lui Hristos”.

Părintele Vasile a mulţumit pentru binecuvântare şi pentru susţinere, invitându-l pe ierarhul Mitropoliei Basarabiei să mai vină la Călăraşi.

Comunitatea „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi a fost înregistrată în vara anului 2012. Atunci s-a pus temelia unei mici biserici şi cu ajutorul Bunului Dumnezeu, în ajunul Sfintelor Paşti din 2013, în noul sfânt locaş s-a oficiat prima slujbă.

La 5 septembrie 2014, prin voinţa tuturor creştinilor, comunitatea „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi a trecut de la Mitropolia Moldovei (Patriarhia Moscovei) la Mitropolia Basarabiei. La 25 noiembrie 2014, cu ocazia sărbătoririi hramului, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Mitropolit şi Exarh Petru a făcut prima vizită în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei”. În anul 2015, de ziua hramului, ÎPS Mitropolit şi Exarh Petru a slujit a doua oară în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi. PS Antonie a oficiat Sfânta Liturghie în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraş în data de 26 aprilie 2015, 20 ianuarie 2016, 4 decembrie 2016 şi 22 martie 2017.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img