Ultimele știri

PS Antonie: „Să-L întâlnim pe Hristos cu dragoste şi bucurie”

Miercuri, 15 februarie 2017, ziua prăznuirii Întâmpinării Domnului (stil vechi), PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la mănăstirea „Sfântul Prooroc Ilie Tezviteanul” din satul Corneşti, raionul Ungheni (stareţ arhimandrit Damaschin Cimbir).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la Praznicul Întâmpinării Domnului, mărturiile tradiţiei creştine despre persoana dreptului Simeon şi la modalităţile în care noi, în calitate de creştini, ne întâlnim, pe drumul vieţii, cu Mântuitorul Iisus Hristos.

Între altele, PS Antonie a spus: „Noi ne întâlnim zilnic cu Hristos. Ne întâlnim în rugăciune, ne întâlnim în slujbele Bisericii, în Sfânta Liturghie, în Sfintele Taine şi ierurgii. Îl întâlnim în semenii noştri, unde sălăşluieşte tainic”. „Să-L întâlnim pe Hristos cu dragoste şi bucurie. Să le facem bine semenilor şi să adunăm în sufletele noastre pace şi lumină sfântă”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie a apreciat activitatea gospodărească şi jertfa Sfinţiei Sale de a amenaja într-o veche unitate militară, din care rămăsese doar pereţii şi acoperişul, un spaţiu bine amenajat pentru rugăciune.

Părintele stareţ Damaschin i-a mulţumit Preasfinţitului Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l să mai vină la mănăstirea „Sfântul Prooroc Ilie Tezviteanul” din Corneşti şi cu alte ocazii.

Istoric: Mănăstirea „Sfântul Prooroc Ilie Tezviteanul” a fost înfiinţată, în 2002, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor şi este amenajată într-o fostă unitate militară, care mai bine de zece ani a stat fără stăpân, după plecarea ostaşilor sovietici, ajungând într-o stare deplorabilă – fără uşi, fără ferestre, cu acoperiş avariat şi fără curent electric. Lucrările de reamenajare au fost coordonate de părintele stareţ Damaschin Cimbir, astfel reuşind, fiind sprijinit de creştinii din împrejurimi, să transforme fosta unitate militară în loc de rugăciune pentru monahi şi creştini. În ziua de 2 noiembrie 2003 a fost săvârşită slujba de sfinţire a locaşului şi oficiată prima Sfântă Liturghie de către Înaltpreasfinţitul Mitropolit şi Exarh Petru.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img