Ultimele știri

PS Antonie: „Rugându-ne pentru alţii, sufletul nostru se umple de lumină şi bucurie”

Sâmbătă, 18 martie 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la cultul morţilor în Biserica Ortodoxă, evidenţiind folosul rugăciunilor înălţate atât pentru cei trecuţi din această viaţă, cât şi pentru cei care le înalţă. Între altele, PS Antonie a spus: „Suntem datori să ne rugăm pentru cei adormiţi. De rugăciunile înălţate către Bunul Dumnezeu se folosesc atât cei care sunt pomeniţi, cât şi cei care fac pomenirea. Rugăciunile pentru cei adormiţi sunt de folos pentru toţi – cei vii şi cei adormiţi. Prin rugăciune noi le aducem celor adormiţi uşurare şi bucurie. Uşurare pentru că rugăm pe Bunul Dumnezeu să le ierte păcatele, iar bucurie pentru că nu i-am uitat, bucurie pentru că ne amintim de ei. Un câştig are şi cel care face pomenirea – trăieşte sentimentul împlinirii datoriei, sentimentul binefacerii, pentru că rugăciunea pentru cei adormiţi este o faptă bună, plăcută lui Dumnezeu. Rugându-ne pentru alţii, sufletul nostru se umple de lumină şi bucurie”. „Să nu-i uităm pe cei adormiţi. Să ne aducem aminte de ei şi să-i pomenim în rugăciunile noastre. În acest mod arătăm că îi iubim şi ne îngrijim de mântuirea lor”, a îndemnat PS Antonie.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img