Ultimele știri

PS Antonie: „Pocăinţa îl împacă pe om cu Dumnezeu ”

Vineri, 20 ianuarie 2017, ziua când creştinii ortodocşi, care respectă sărbătorile pe silul vechi, au prăznuit Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul şi Înaintemergătorul Domnului nostru Iisus Hristos, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

În cuvântul său, PS Antonie a vorbit despre Înaintemergătorul şi Botezătorul Domnului nostru Iisus Hristos şi felul cum putem moşteni viaţa veşnică.

Între altele, PS Antonie a spus: „Din cuvintele Sfântului Ioan Botezătorul „Pocăiţi-vă că s-a apropiat Împărăţia Cerurilor” înţelegem că doar în stare de pocăinţă ne putem apropia de Împărăţia Cerurilor. Doar dacă ne schimbăm viaţa, devenim mai buni, gândim, vorbim şi făptuim după voia lui Dumnezeu, putem moşteni viaţa veşnică. Dar pentru a ne schimba felul nostru de a fi, avem nevoie de ajutorul lui Dumnezeu, care îl primim doar în stare de smerenie, în stare de pocăinţă, de regret pentru greşelile noastre. Pocăinţa îl împacă pe om cu Dumnezeu şi aduce în viaţa lui pace, bucurii şi lumină”. 

PS Antonie i-a felicitat, cu ocazia sărbătoririi zilei onomastice, pe toţi creştinii care poartă numele de Ion şi Ioana şi derivatele acestor nume.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img