Ultimele știri

PS Antonie: „Orice povară în viaţă devine uşoară, dacă o ducem cu Hristos”

Duminică, 11 martie 2018, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi (paroh – preot Vasile Negru).

În cuvântul rostit după Sfânta Slujbă, PS Antonie s-a referit locul şi cinstirea Sfintei Cruci în cultul ortodox. Vorbind despre crucea materială şi crucea spirituală, PS Antonie, între altele, a spus: „Fiecare om are de dus în viaţă o cruce a sa. Aceasta poate fi un necaz, o încercare abătută asupra omului sub forma unei boli cronice, o stare grea materială, o viaţă de copil orfan sau de bătrân singuratic. Omul se poate pomeni de unul singur în faţa unei mari greutăţi. Având credinţă slabă el poate cădea şi în disperare. Dar în calitate de creştini avem datoria să nu uităm că orice povară în viaţă devine uşoară, dacă o ducem cu Hristos. În orice situaţi ne-am afla să nu deznădăjduim, să invocăm ajutorul lui Dumnezeu”. „Să cerem ajutorul lui Dumnezeu ca perioada Sfântului şi Marelui Post al Sfintelor Paşti să fie un timp al înnoirii duhovniceşti şi a apropierii de Dumnezeu”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui paroh, Vasile Negru, pentru activitatea sa pastoral-misionară desfăşurată la Călăraşi, dorind-i sănătate şi realizări pe plan gospodăresc şi spiritual.

Fiecare creştin, prezent la slujbă, a primit din partea PS Antonie iconiţe cu chipul Maicii Domnului.

Istoric: Comunitatea „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi a fost înregistrată în vara anului 2012. Atunci s-a pus temelia unei mici biserici şi cu ajutorul Bunului Dumnezeu, în ajunul Sfintelor Paşti din 2013, în noul sfânt locaş s-a oficiat prima slujbă.

La 5 septembrie 2014, prin voinţa tuturor creştinilor, comunitatea „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” din Călăraşi a trecut de la Mitropolia Moldovei (Patriarhia Moscovei) la Mitropolia Basarabiei. La 25 noiembrie 2014, cu ocazia sărbătoririi hramului, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Mitropolit şi Exarh Petru a făcut prima vizită în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei”. Ierarhii Mitropoliei Basarabiei au vizitat de mai multe ori această comunitate. În prezent slujitor al biserici din Călăraşi este PC Preot Vasile Negru.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img