Ultimele știri

PS Antonie: „Învierea a schimbat istoria lumii şi a dat sens existenţei umane”

Luni, 17 aprilie 2017, a doua zi de Sfintelor Paşti, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie ” din satul Floriţoaia Veche, raionul Ungheni (preot slujitor, consilier mitropolitan Adrian Agapi).

După Sfânta Slujbă, PS Antonie i-a felicitat pe toţi cei prezenţi cu Sfintele Paşti, între altele, menţionând: „Învierea a schimbat istoria lumii şi a dat sens existenţei umane. Prin Învierea Sa, Mântuitorul ne deschide calea spre viaţa veşnică. Moartea nu mai are nici o putere. Ultimul cuvânt nu este al morţii, ci al vieţii. „Unde-ţi este moarte boldul?, întreabă Sfântul Ioan Gură de Aur. Moartea a fost învinsă, iadul a fost pustiit. Credinţa în Iisus Hristos ne asigură viaţa veşnică. El Însuşi spune: „Cel ce crede în Mine are viaţă veşnică” şi tot Mântuitorul ne spune: „Eu sunt învierea şi viaţa”. „Mormântul gol al Mântuitorului este garanţia că vom învia şi noi. Să avem credinţă în Dumnezeu şi să credem în marea minune a Învierii pentru ca învierea noastră să fie spre viaţa veşnică în Împărăţia lui Dumnezeu”, a mai spus PS Antonie.

Părintele Adrian i-a mulţumit PS Antonie pentru dragostea de a veni şi anul acesta de Slăvitul Praznic al Învierii la Floriţoaia Veche şi l-a invitat să mai vină în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte şi cu alte ocazii.

La Sfânta Slujbă a fost prezent şi dl Sergiu Mărgărint, primarul satului.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img