Ultimele știri

PS Antonie: „Fără Maica Domnului suntem singuri şi săraci”

Vineri, 14 octombrie 2016, ziua când creştinii care ţin sărbătorile pe stilul vechi, au prăznuit Acoperământul Maicii Domnului, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica din satul Gara Rediul Mare, comuna Grinăuţi, raionul Ocniţa, cu ocazia sărbătorii hramului acestei localităţi.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la cultul Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă, modurile de cinstire şi evlavia creştinilor către Fecioara Maria. Între altele, PS Antonie a spus: „Creştinii ortodocşi îşi pun nădejdea în Maica Domnului şi simt ajutătorul ei. Ea este mijlocitoarea şi rugătoarea noastră către Fiul Său şi Dumnezeul nostru. Având-o pe Maica Domnului tot timpul în rugăciunile noastre, noi suntem mai bogaţi, suntem mai tari în faţa ispitelor. Maica Domnului nu lasă pe nimeni fără ajutor şi este aproape de toţi cei ce i se roagă cu credinţă puternică. Putem spune că fără Maica Domnului suntem singuri şi săraci, suntem slabi şi neputincioşi în faţa încercărilor”. „Să rămânem cinstitori ai Maicii Domnului, solitoarea noastră la Tronul Ceresc, păstrând credinţa strămoşilor noştri, credinţa adevărată care ne aduce viaţa veşnică”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie a apreciat activitatea părintelui ieromonah Veniamin, parohul comunităţii din Gara Rediul Mare, mulţumindu-i pentru activitatea misionară şi gospodărească desfăşurată în acest sat.

Fiecare creştin prezent la Slujbă a primit din partea PS Antonie câte o iconiţă cu chipul Maicii Domnului.

După Sfânta Liturghie a fost oficiat slujba parastasului pentru odihna sufletului adormitului în Domnul, preotul Constantin Sandu, fostul paroh a comunităţii din Gara Rediul Mare, trecut la cele veşnice în ziua de 29 martie 2015.

Părintele Veniamin a mulţumit preoţilor pentru slujbă comună şi PS Antonie pentru vizită arhierească, invitându-l pe ierarhul Mitropoliei Basarabiei să mai vină Gara Rediul Mare.

PS Antonie a luat cunoştinţă şi de mersul lucrărilor de construcţie a noii biserici din Gara Rediul Mare care va avea hramul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena”. Părintele Veniamin i-a vorbit ierarhului Mitropoliei Basarabiei despre eforturile depuse la aşezarea temeliei noului sfânt locaş, exprimându-şi speranţa că „având ajutorul Bunului Dumnezeu şi a Sfinţilor Împăraţi Constantin şi mama sa Elena, construcţia din Gara Rediul Mare va continua”. La Sfânta Slujbă a fost prezent şi PC părinte Sergiu Măriţoi, Protopopul de Edinet şi Donduşeni.

În drum spre Chişinău, PS Antonie a vizitat şi şantierul bisericii „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” a mănăstirii cu acelaşi nume, care este aşezată lângă satul Zahareuca, raionul Teleneşti. PC Părinte Andrei Negară, administratorul şi unul dintre fondatorii mânăstiri, i-a vorbit ierarhului Mitropoliei Basarabiei despre mersul lucrărilor de construcţie. Slujba de sfinţire a lotului şi punerea pietrei de temelie a bisericii mănăstirii de lângă Zahareuca a avut loc în ziua de 12 august 2014 şi a fost oficiată de către Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img