Ultimele știri

PS Antonie: „Fără Cuvântul lui Dumnezeu, slăbănogim sufleteşte”

Joi, 16 februarie 2017, Preasfinţitul Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului a Mitropoliei Basarabiei, însoţit de PC părinte Nicolae Creţu, consilier mitropolitan pentru probleme de Misiune, Pastoraţie şi Asistenţă Socială, a avut o întâlnire cu dl Grigore Belostecinic, rectorul Academiei de Studii Economice a Moldovei.

PS Antonie i-a transmis dl Belostecinic scrisoarea de mulţumire din partea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor prin care Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei apreciază susţinerea acordată de domnul rector în procesul de organizare a conferinţei „Familia ortodoxă – spaţiu de sfinţire al omului”, susţinută de către PC Părinte Profesor Doctor Vasile Mihoc, din cadrul Arhiepiscopiei Sibiului, în data de 21 decembrie 2016, în incinta Aulei Mari a Blocului ”A” al A.S.E.M.

La rândul său şi Preasfinţia Sa i-a adus mulţumiri şi recunoştinţă dl Belostecinic pentru implicarea exemplară în susţinerea misiunii Bisericii, menţionând, între altele: „Toţi au nevoie de hrană spirituală. Fără Cuvântul lui Dumnezeu, slăbănogim sufleteşte. Şi mare lucru dacă avem grijă să oferim această hrană tinerii generaţii. Avem mulţi pedagogi care înţeleg că o educaţie completă este cea care include şi componenta religioasă. Nu poate omul fără religie, nu poate omul fără Dumnezeu. Vă mulţumim dle rector că sprijiniţi eforturile Mitropoliei Basarabiei de a aduce mesajul creştin mai aproape de tineri”.

Dl Belostecinic a apreciat activitatea Mitropoliei Basarabiei referitor la tineri şi s-a interesat care alte proiecte pentru tineri desfăşoară Biserica Neamului, menţionând că rămâne deschis şi în continuare pentru colaborare spre binele generaţiei în creştere.

Cuvinte de mulţumire, domnului rector, a adresat PC părinte Nicolae Creţu, care s-a ocupat de organizarea conferinţei „Familia ortodoxă – spaţiu de sfinţire al omului”.

Clericii Mitropoliei Basarabiei i-au adus în dar, domnului Belostecinic, câteva cărţi cu conţinut duhovnicesc.

Întâlnirea s-a desfăşurat într-o atmosferă frăţească şi duhovnicească.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img