Ultimele știri

PS Antonie: „Duhul Sfânt luminează şi încălzeşte sufletul omului, care îl caută pe Dumnezeu”

Duminică, 27 mai 2018, PS Antonie, Episcop ales de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica cu hramul „Sfânta Cuvioasa Parascheva” din satul Jeloboc, comuna Piatra, raionul Orhei (preot paroh Ioan Florea).

În cuvântul său rostit după Sfânta Slujbă, PS Antonie s-a referit la Praznicul Rusaliilor şi la activitatea părintelui Ioan.

Vorbind despre lucrarea Sfântului Duh în creaţie şi în viaţa omului, PS Antonie, între altele, a spus: „Duhul Sfânt este sfinţitorul creaţiei şi a vieţii omului. Duhul Sfânt dă viaţă şi menţine unitatea Bisericii. Duhul Sfânt adună oameni de diferite vârste şi categorii sociale şi le face mădulare ale lui Hristos. Omul se curăţeşte de păcate şi se împacă cu Dumnezeu prin lucrarea Duhului Sfânt. Duhul Sfânt luminează şi încălzeşte sufletul omului, care îl caută pe Dumnezeu. Duhul Sfânt este salvatorul nostru, de aceea noi spunem în rugăciunea Împărate Ceresc „vino şi te sălăşluieşte întru noi şi ne curăţeşte pe noi de toată întinăciunea şi mântuieşte, Bunule, sufletele noastre”.

Apoi, PS Antonie a oficiat slujba de sfinţire a unei răstigniri aşezată la o răscruce de drum de familia Gheorghe şi Zinaida Pojar.

Cu această ocazie, PS Antonie le-a vorbit celor prezenţi despre „tradiţia creştinească de a aşeza răstigniri în diferite locuri, spre aducere aminte de Dumnezeu şi pentru a mulţumi pentru binefacerile Sale”.

Preasfinţitul Antonie i-a mulţumit şi cu această ocazie părintelui Ioan pentru activitatea desfăşurată la Jeloboc.

Părintele paroh a mulţumit pentru vizită şi binecuvântare arhierească şi l-a invitat pe ierarhul Mitropoliei Basarabiei să viziteze parohia şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img