Ultimele știri

PS Antonie: „De la înaintaşii noştri învăţăm cum să iubim Biserică lui Hristos şi Neamul”

Miercuri, 21 iunie 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăulu a participat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, la evenimentul dedicat împlinirii 100 de ani de la publicarea poemului Limba noastră, actualul imn de stat, scris de preotul şi poetul Alexie Mateevici. Evenimentul a fost organizat de Uniunea Scriitorilor din Moldova şi s-a desfăşurat la bustul lui Alexie Mateevici de pe Aleea Clasicilor din Chişinău.

Împlinirea a 100 de ani de la publicarea poemului Limba noastră a fost marcat prin depuneri de flori, recital de poezie şi luări de cuvânt despre viaţa şi opera părintelui Alexei Mateevici. Evenimentul a început cu rostirea rugăciunii „Tatăl Nostru” şi cu binecuvântarea PS Antonie de Orhei.

Scriitori, artişti şi slujitori ai altarului au adus un omagiu autorului poemului Limba Noastră, unul dintre cele mai frumoase imne dedicate Limbii Române. Printre cei care au vorbit au fost: dl Arcadie Suceveanu, preşedintele Uniunii Scriitorilor, dl Vasile Malaneţchi, directorul Muzeul Literaturii Române „Mihail Kogălniceanu”, dl Ioan Găină, directorul Directorul Casei-muzeu „Alexei Mateevici” din Zaim, scriitorul Ion Ciocanu, scriitorul Vladimir Beşleagă, scriitorul Iulian Filip, scriitoare Eugenia Bulat, scriitoarea Monica Stănilă, scriitorul Ion Berghia ş. a.

PS Antonie referindu-se la autorul poemului Limba noastră, între altele, a spus: „De la înaintaşii noştri învăţăm cum să iubim Biserică lui Hristos şi Neamul din care ne tragem. Ei sunt asemenea unor luminători care ne luminează calea vieţii şi ne arată cum să fim plăcuţi lui Dumnezeu şi de folos oamenilor. Părintele Mateevici ne spune multe adevăruri referitor la identitatea noastră naţională: că suntem români, că limba ne este română, că nu sunt două literaturi pe cele două maluri ale Prutului, ci una – cea română ş.a. Adevăruri pe care eu aş dori, cu ajutorul Bunului Dumnezeu şi cu rugăciunile părintelui Mateevici, să ajungă la inima şi cugetul fiecărui slujitor al altarului din R. Moldova”. 

Mitropolia Basarabiei a declarat Anul 2017 ca an comemorativ al Mitropolitului Gurie Grosu, cu ocazia împlinirii a 140 de ani de la naştere şi a preotului Alexe Mateevici, cu ocazia împlinirii a o sută de ani de la trecerea la cele veşnice. În cadrul conferinţelor dedicate Anului omagial al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română, în cadrul Mitropoliei Basarabiei vor fi omagiaţi şi Mitropolitul Gurie Grosu şi preot poet Alexie Mateevici.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img