Ultimele știri

PS Antonie: „Dacă lucrăm pentru unitatea neamului din care ne tragem, facem voia lui Dumnezeu”

Vineri, 23 noiembrie 2018, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcop de Bălţi, s-a desfăşurat cea dea doua Conferinţă pastoral-misionară, din cadrul Episcopiei de Bălţi, dedicată Anului Omagial al unităţii de credinţă şi de neam şi Anul comemorativ al Făuritorilor Marii Uniri din 1918.

Conferinţa a fost organizată la Liceul Teoretic „Pan Halippa” din Edineţ (director – dl Marin Rusu), în colaborarea cu această instituţie de învăţământ.

Evenimentul a fost precedat de oficierea Sfintei Liturghii la biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din satul Burlăneşti, rn. Edineţ şi de o slujbă de pomenire pentru Făuritorii Marii Uniri la Crucea-monument ridicată în memoria părintelui Sofian Boghiu în oraşul Edineţ.

În cadrul Conferinţei PC Pr Prof. Daniel Dascălu, Directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Gheorghe” din Botoşani a vorbit despre „Ierarhi şi slujitori ai Bisericii Ortodoxe Române susţinători ai Marii Uniri”, iar dl Marius Răzvan, profesor de Istorie la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Gheorghe” din Botoşani a prezentat meditaţia „Marea Unire de la vis la realitate”.

Printre cei care au luat cuvântul au fost PC preot Neculai Iulian Pânzariu, parohul bisericii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din satul Burlăneşti, rn. Edineţ, dl Marin Rusu, directorul Liceului Teoretic „Pan Halippa” din Edineţ, dna Galina Musteaţă, şefa Direcţiei Educaţie a Consiliului Raional Edineţ, dl Nicolae Robu, directorul Liceului Tehnologic „Ştefan cel Mare” Cajvana, judeţul Suceava şi PC preot dr. Marius Gheorghe Davidoaie, de la parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Cajvana, judeţul Suceava.

Evenimentul a fost înfrumuseţat de un colaj artistic susţinut de elevii de la Liceul Teoretic „Pan Halippa” din Edineţ. Programul a cuprins poezii şi cântece dedicate Marii Uniri.

Liceeni de pe ambele maluri ale Prutului au adus ofranda lor comemorării făuritorilor Marii Uniri: elevii de la Liceului Teoretic „Pan Halippa” din Edineţ au pregătit expoziţia „Unirea în viziunea copiilor”, iar cei de la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Gheorghe” din Botoşani – expoziţia „Făuritori ai Marii Uniri”.

În cuvântul său, PS Antonie a mulţumit celor care au conferenţiat pentru informaţiile ziditoare despre actul Unirii şi făuritorii Marii Uniri, dlui director pentru faptul că a găzduit acest eveniment omagial şi copiilor pentru programul bogat în spirit românesc, îndemnând-i pe toţi să fie demni de înaintaşii lor mireni, preoţii şi ierarhii, care au promovat Unirea Basarabiei cu Patria – Mamă România, amintind şi de exemplarul slujitor al altarului Sfântul Ierarh Dionisie Erhan.

PS Antonie, între altele, a spus: „Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, propunerea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a hotărât ca anul 2018 să fie proclamat, în Patriarhia Română, „Anul omagial al unităţii de credinţă şi de neam” şi „Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918”. Noi, în cadrul Episcopiei de Bălţi, am organizat două conferinţe prin care am dorit să aducem un omagiu înaintaşilor noştri care au susţinut, luptat şi înfăptuit Unirea – idealul românilor de secole. Ei rămân peste veacuri exemple de urmat. Meditând la faptele făuritorilor Unirii, înţelegem, mai limpede, ce avem de făcut în viaţa noastră. Este o datoria a noastră să le urmăm faptele. Dumnezeu a creat neamurile şi El le vrea unite, nu dezbinate. Dacă lucrăm pentru unitatea neamului din care ne tragem, facem voia lui Dumnezeu”. „Să-l rugăm pe Bunul Dumnezeu să ne ajute să reîntregim neamul şi să nu ne lase singuri în această lucrare frumoasă şi nobilă pentru fiecare român”, a mai spus PS Antonie.

Comunitatea „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din satul Burlăneşti, rn. Edineţ, i-a dăruit PS Antonie un portret pictat de către dna preoteasă Ionela Pânzariu.  

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img