Ultimele știri

PS Antonie: „Credinţa adevărată înseamnă şi cinstirea Maicii Domnului”

Duminică, 8 ianuarie 2017, a doua zi după prăznuirea Naşterii Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, când creştinii care respectă sărbătorile pe stilul vechi, au prăznuit Soborul Maicii Domnului, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din oraşul Ialoveni (paroh – preot Mihail Tătaru).

În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, Preasfinţitul Antonie s-a referit la pericopa Evanghelică din Duminica după Naşterea Mântuitorului Iisus Hristos şi la cinstirea Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă.

Vorbind despre Maica Domnului, PS Antonie a spus: „A doua zi după prăznuirea Naşterii Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Părinţii Bisericii au rânduit să ne amintim şi să o cinstim, cum se cuvine, pe cea care a avut o contribuţie determinantă la acest mare eveniment din istoria mântuirii neamului omenesc. În această zi suntem invitaţi să mai medităm o dată asupra a ceea ce a însemnat, pentru fiecare dintre noi, ascultarea Maicii Domnului de a naşte pe Fiul lui Dumnezeu făcut om şi a vedea cum răspundem iubirii sale de Maică a tuturor. Am văzut la Nunta din Cana Galilei cum Mântuitorul ascultă de Maica sa. Înţelegem, de aici, că ea poate mijloci către Fiul său pentru toţi care o roagă cu credinţă fierbinte. Şi acest lucru l-au simţit, timp de două mii de ani, creştinii care au păstrat credinţa dreaptă. Dar credinţa adevărată înseamnă şi cinstirea Maicii Domnului. Strămoşii noştri au păstrat credinţa cea dreaptă şi au cinstit-o pe Maica Domnului şi noi avem datoria de a cinstim, să ne rugăm şi să transmitem această credinţă generaţiilor care vin după noi. Fiecare dintre noi are nevoie de ajutorul Maicii Domnului şi ne ajută după credinţa noastră”.

PS Antonie l-a felicitat pe părintele Mihail şi cei prezenţi la sfânta slujbă cu Marele Praznic al Naşterii Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos dorindu-le sănătate, pace şi bucurii duhovniceşti.

Părintele Mihail a mulţumit pentru vizita arhierească, invitându-l pe PS Antonie să mai vină în mijlocul creştinilor din Ialoveni.

Istoric: Comunitatea „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din Ialoveni a fost înfiinţată în anul 2005. Piatra de temelie a biserici-paraclis a fost pusă, la 12 iunie 2010, de Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor. Prima Sfântă Liturghie a fost oficiată, de către părintele Mihail Tătaru, la 17 aprilie 2011, de ziua de Florii. Prima slujbă arhierească a fost oficiată de către Înaltpreasfinţitul Mitropolit şi Exarh Petru al Basarabiei la 29 mai 2011. La 16 august 2011 comunitatea „Sfinţii Martiri Brâncoveni” şi-a serbat pentru prima dată hramul.

În Republica Moldova sunt patru locaşuri de cult cu hramul acestor sfinţi: o biserică se află la Schinoasa, municipiul Chişinău şi celelalte trei în Soroca, Căuşeni şi Ialoveni. Toate bisericile sunt în cadrul Mitropoliei Basarabiei.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img