Ultimele știri

PS Antonie: „Când omul nu arată milostenie este inferior câinilor”

Duminică, 19 noiembrie 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului” din oraşul Orhei (preot paroh Sergiu Aga, consilier mitropolitan).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la pericopa evanghelică din Duminica a XXII-a după Pogorârea Sfântului Duh (Bogatul nemilostiv).

Vorbind despre milostenie, PS Antonie, între altele, a spus: „Câinii din preajma lui Lazăr nu este un detaliu întâmplător în Evanghelia de astăzi. Vedem că ei sunt mai prietenoşi decât bogatul. Bogatul nu arată nicio afecţiune faţă de Lazăr, care era bolnav şi flămând, câinii, însă, au grijă de el. Bogatul nici nu-l observă, arătând nepăsare totală, câinii, însă, îi îngrijesc rănile. Vedem un contrast între prietenia arătată de câini şi comportamentul indiferent al bogatului. Şi ce desprindem de aici? Când omul nu arată milostenie este inferior câinilor. Fiţi milostivi, precum Tatăl vostru cel Ceresc milostiv este, suntem îndemnaţi de Mântuitorul Iisus Hristos. A fi milostiv înseamnă să ne asemănăm cu Dumnezeu. A fi milostiv înseamnă să creştem duhovniceşte şi invers lipsa de milostenie, arată decădere spirituală”. „Să fim milostivi, să ne asemănăm cu Dumnezeu, pentru a moşteni Împărăţia lui Dumnezeu”, a îndemnat PS Antonie.

Părintele Sergiu a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Mitropoliei Basarabiei să mai vină la Orhei.

Fiecare creştin, prezent la biserică, a primit de la PS Antonie câte o iconiţă cu chipul Maicii Domnului.

La Sfânta Liturghie a fost prezent şi un grup de pelerini din Iaşi.

Părintele Sergiu i-a prezentat PS Antonie şi mersul lucrărilor de construcţie la Centrul Social, un spaţiu necesar pentru activitatea misionară a unei parohii.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img