Ultimele știri

PS Antonie: „Bogăţia poate aduce în inima noastră tristeţea”

Duminică, 11 decembrie 2016, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului” din oraşul Orhei (preot paroh Sergiu Aga, consilier mitropolitan).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la pericopa evanghelică din Duminica a XXX-a după Pogorârea Sfântului Duh (Tânărul bogat – păzirea poruncilor).

Vorbind despre căutările tânărului bogat, PS Antonie, între altele, a spus: „Bogatul din Evanghelia de astăzi nu era mulţumit de bogăţiile sale, el simţea că cele ce adunase el în jurul său nu-i pot asigura viaţa veşnică. De aceea, el îl întrebă pe Mântuitorul: „Ce să fac ca să moştenesc viaţa de veci?”. După ce el spune că respectă poruncile din tinereţe, Mântuitorul îl îndeamnă să vândă bogăţiile sale şi apoi să-i urmeze. Şi Evanghelia ne spune că tânărul bogat s-a întristat, făcându-ne cunoscut şi motivul întristării – pentru că era bogat. Vedem că bogăţia poate aduce în inima noastră tristeţea, dacă ne ataşăm de cele materiale în exces. Nu puţine cazuri sunt când din cauza unor pierderi materiale, oamenii ne alergând după sprijin la Dumnezeu, din cauza slabei credinţe, cad în deznădejde, suferind mult şi greu după paguba lor. Sensul existenţei lor îl văd doar în cele materiale, ceea ce constituie o mare rătăcire”. „Nu pot cele materiale şi trecătoare să ne aducă bucurii şi mulţumire sufletului, ci adevărata bucurie o aduce sufletului doar cele spirituale, care sunt veşnice”, a mai spus PS Antonie.   

După Sfânta Liturghie a fost înălţat un Te-Deum pentru sănătatea părintelui paroh, a membrilor familiei sale şi a binefăcătorilor sfântului locaş.

Părintele Sergiu a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Mitropoliei Basarabiei să mai vină în mijlocul creştinilor din Orhei şi cu alte ocazii.

Fiecare creştin a primit de la PS Antonie câte o iconiţă şi a gustat apă din izvoarele din Ţara Sfântă, (izvorul Maicii Domnului din Nazaretul Galileei, Iordan şi fântâna din Samaria) adusă de părintele diacon Marin Osoianu, director al Centrului de pelerinaj „Emaus” al Mitropoliei Basarabiei.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img