Ultimele știri

PS Antonie: „Asemenea unor făclii, sfinţii ne luminează calea spre Împărăţia Cerurilor”

Duminică, 26 iunie 2016, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din satul Hârbovăţul Nou, raionul Anenii Noi (preot paroh Victor Bejan).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la Duminica Tuturor Sfinţilor. Vorbind despre sfinţi, PS Antonie, între altele a spus: „Sfinţii au fost oameni ca şi noi şi au fost încercaţi de aceleaşi ispite, dar s-au luptat şi au dus o viaţă conformă cu voia lui Dumnezeu. Ei au ales cele veşnice în locul celor trecătoare. Au urmat lui Hristos, dobândind pacea şi liniştea sufletească şi, în cele din urmă, viaţa veşnică. Prin viaţa lor sfântă ei s-au făcut modele pentru noi. Asemenea unor făclii, sfinţii ne luminează calea spre Împărăţia Cerurilor. Avem datoria să le cunoaştem credinţa şi să le urma viaţa, pentru a ne învrednici de fericirea pe care au câştigat-o ei”.

PS Antonie a apreciat osteneala părintele Victor ca bun păstor de suflete, care păstoreşte cu multă dăruire într-un sat mic, cu puţin peste o sută de case.

Părintele Victor i-a mulţumit Preasfinţitului Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Mitropoliei Basarabiei să mai vină la Hârbovăţul Nou şi cu alte ocazii.

Conform recensământului din 2004 în Hârbovăţul Nou, raionul Anenii Noi, locuiesc 484 de oameni. Fiind o localitate mică, hârboviţenii n-au reuşit să ridice un sfânt locaş până, în primăvara anului 2011, când prin decizia Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, preot la Hârbovăţul Nou a fost numit părintele Victor Bejan. La acea dată, pereţii sfântului locaş erau ridicaţi până la centura de sus, construcţia aflându-se la etapa respectivă de mai mulţi. Printr-o jertfă exemplară, părintele Victor, într-o perioadă de un an şi ceva, a reuşit să facă lucrări importante, încât să se poată oficia slujbele în noul locaş. Slujbe arhiereşti în noul locaş din Hârbovăţul Nou au fost oficiat: Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor (8 noiembrie 2013) şi PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului (3 august 2014, 8 noiembrie 2014, 7 ianuarie 2015, 22 februarie 2015, 24 mai 2015, 29 noiembrie 2015, 7 ianuarie 2016,  28 februarie 2016 şi 26 iunie 2016).

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img