Proiecte de caritate și unitate spirituală între comunitățile ortodoxe românești din Basarabia și Olanda

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, și a Înaltpreasfințitului Părinte Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale, Părintele Teodor Pelin, protopop de Criuleni și Dubăsari, a realizat o vizită pastorală frățească în Parohia „Sf. Vasile cel Mare” și „Sf. Ludger” din Megen, Olanda. Împreună cu Părintele paroh David Călin Pop, au săvârșit Sfânta Liturghie, marcând un moment de comuniune euharistică între comunitățile ortodoxe din Basarabia și diaspora românească.

În predica sa, Părintele Teodor Pelin a subliniat importanța colaborării frățești dintre parohiile din Basarabia și cele din diaspora, evidențiind că împreună, acestea pot întări identitatea și unitatea spirituală a românilor de pretutindeni. În același timp, a adus mulțumiri enoriașilor implicați în proiectul de caritate moldo-olandez „Întinde o mână pentru Moldova”, proiect desfășurat cu mare succes de peste 7 ani. Această inițiativă a consolidat o legătură profundă între românii din Basarabia și cei din Olanda, având la bază valorile Evangheliei, dragostea creștină și jertfa de sine.

Vizita a fost un moment de bucurie pentru toți participanții, românii din Olanda arătându-și unitatea și dragostea față de frații lor din Basarabia. Multe familii au călătorit peste 150 de kilometri pentru a participa la această slujbă, arătând cât de puternice sunt legăturile și sentimentele dintre comunitățile românești, indiferent de distanțele care le despart.

Evenimentul a adunat și câțiva localnici olandezi, curioși să cunoască mai bine viața și tradițiile românilor, care au reînviat vechiul lor lăcaș de cult din Megen. După Sfânta Liturghie, a fost săvârșită Taina Sfântului Botez pentru prunca Sofia-Maria, fiica părinților Hans și Tanya Nobel. Părintele Călin Pop a explicat semnificațiile Tainei Botezului într-o cateheză adresată credincioșilor, subliniind cât de importantă este educația religioasă pentru formarea spirituală a copiilor.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Părintele Teodor Pelin i-a oferit doamnei Tanya Nobel distincția bisericească – Ordinul „Sfânta Cuvioasa Parascheva” ca semn de apreciere pentru contribuția sa în cadrul proiectului de caritate „Întinde o mână pentru Moldova”. Părintele protopop a oferit daruri simbolice micuței Sofia-Maria, subliniind că acest botez a fost o binecuvântare nu doar pentru familie, ci și pentru întreaga comunitate.

Vizita pastorală a continuat cu întâlniri în marile orașe Haga, Amsterdam și Rotterdam, unde Părintele Teodor Pelin și doamna preoteasă Maria Muravschi s-au întâlnit cu români implicați în proiectul de caritate. Aceste întâlniri au consolidat colaborarea și au deschis noi perspective de sprijin frățesc între comunitățile din Basarabia și Olanda, toate desfășurându-se sub binecuvântarea ierarhilor Patriarhiei Române, în sprijinul celor aflați în nevoie.

Acest eveniment a demonstrat încă o dată că prin credință, rugăciune și fapte bune, comunitățile românești din întreaga lume rămân unite și solidare, contribuind la menținerea și întărirea legăturilor spirituale dintre românii din Basarabia și România.

Galeria foto completă poate fi accesată pe Facebook: