Ultimele știri

Prezență arhierească în parohia „Sf. Ier. Nicolae” din Cetireni – Ungheni, la praznicul Pogorârii Duhului Sfânt

   În ziua Praznicului Pogorârii Duhului Sfânt, în ziua de 16 iunie 2019, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Petru, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la biserica cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din satul Cetireni, raionul Ungheni(Preot paroh Igor Ursu).

   În cuvântul de învățătură, rostit la finalul Sfintei Liturghii, ÎnaltPreasfinția Sa a vorbit despre evenimentul deosebit din ziua Cincizecimii „prin care se întemeiază Biserica noastră. Momentul Pogorârii Duhului Sfânt aduce bucuria împlinirii făgăduinței pe care Domnul Hristos le-a împărtășit-o Apostolilor: „Și Eu voi ruga pe Tatăl și alt Mângâietor vă va da vouă, ca să fie cu voi în veac, Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaște” (Ioan 14,16-17). Această bucurie a sălășluirii Duhului Sfânt în om, ne-a fost transmisă și nouă prin succesiune apostolică, la hirotonia preoților bisericii noastre și de aceea avem convingerea că, astăzi, facem parte din singura biserică adevărată, întemeiată de Hristos, din încredințarea Tatălui, prin Pogorârea Duhului Sfânt.”

   După oficierea Sfintei Liturghii, a fost înălțat un Tede-um pentru sănătatea părintelui paroh, a ctitorilor, a binefăcătorilor și a enoriașilor sfântului locaș, urmată de o agapă frățească.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img