Ultimele știri

Preoții Mitropoliei Basarabiei în Pelerinaj la Sf. Parascheva și Sf. Ecaterina la Iași

   În ziua de vineri, 12 octombrie 2018, 16 preoți din cele trei eparhii, în activitate, ale Mitropoliei Basarabiei, Arhiepiscopia Chișinăului, Episcopia de Bălți și Episcopia Basarabiei de Sud, împreună cu preoți din cadrul Arhiepiscopiei Iașilor, au făcut parte din soborul ce l-au înconjurat, la Sfânta Liturghie din Catedrala Mitropolitană din Iaşi, pe Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor.

   Prezența părinţilor basarabeni la Iași a fost posibilă în urma unui parteneriat încheiat încheiat de Mitropolia Basarabiei cu Mitropolia Moldovei și Bucovinei. Acesta prevede implicarea în activități comune în plan spiritual, cultural social și educative, după cum a menţionat părintele Nicolae Crețu, consilier al Sectorului de Misiune, Pastorație și Asistență Socială al Mitropoliei Basarabiei, într-un interviu acordat pentru agenția de știri a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei: „Am venit la Iaşi cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, şi a Înaltpreasfinţitului Petru, Mitropolitul Basarabiei. De câţiva ani, avem un parteneriat de colaborare cu Arhiepiscopia Iaşilor, ce cuprinde mai multe acţiuni comune. Ne-am bucurat că astăzi (n.r. vineri, 12 octombrie) am slujit în Catedrala Mitropolitană din Iaşi. Prin intermediul Sfintei Parascheva, cei din dreapta şi stânga Prutului suntem o singură Moldovă, unită în neamul românesc. Poporul român s-a născut ca să nu moară. Faptul că am primit binecuvântare să slujim împreună confirmă faptul că românii sunt împreună. Ne dorim ca pelerinii să se învrednicească de darurile pe care Sfânta Parascheva şi Sfânta Ecaterina le-au avut şi pe care ni le pot dărui şi nouă. Este bine că conştientizăm că încercările îngăduite de Dumnezeu în aceste timpuri sunt pentru întărirea, spre creşterea şi desăvârşirea noastră”, a afirmat părintele Nicolae Crețu.

Sursă/FotoCredit: www.doxologia.ro

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img