Ultimele știri

Praznicul Întâmpinării Domnului la Paraclisul Mitropolitan din Chișinău

În ziua de sâmbătă, 15 februarie 2020,  în ziua prăznuirii, pe stil vechi, a Praznicului Întâmpinării Domnului, Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie la Paraclisul Mitropolitan Sf. Ioan Teologul din Chișinău.

La sfârşitul Sfintei Liturghii, cu binecuvântarea ÎPS Petru, Preacucernicul Părinte Vlad Mihăilă a rostit un cuvânt de învăţătură în care a vorbit despre însemnatatea Praznicului Întâmpinării Domnului și despre rolul, arătat de Însăși Mântuitorul Hristos, de a aduce copii la biserică în vederea punerii pietrei de temelie a caracterului, educației și credinței copiilor.

În final ÎPS Părinte Mitropolit Petru i-a felicitat pe toți cei prezenți cu ocazia sărbătorii și i-a binecuvântat pe toți cei prezenți cu binecuvântare arhierească.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img