Ultimele știri

Moaștele Ocrotitorului României au fost aduse la Paraclisul Catedralei Naționale

   Racla cu mâna dreaptă a Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României, a fost adusă sâmbătă seara de la Catedrala Patriarhală la Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului (CMN), unde va fi oficiată, începând cu ora 18:00, slujba Privegherii.

   Cinstita mână a Sf. Ap. Andrei a fost așezată spre închinare împreună cu un fragment din moaștele Sf. Ecaterina, serbată în data de 25 noiembrie, în pridvorul Paraclisului CMN.

   Moaștele rămân în paraclis pe tot parcursul nopții și duminică, până la ora 13:00.

   După sfințirea Catedralei Naționale, la finalul Sfintei Liturghii, cele două racle vor fi așezate la ieşirea din altarul acesteia. Astfel, persoanele care se vor închina în altarul nou sfințit, vor putea aduce cinstire și sfintelor moaște.

Foto credit: Mircea Florescu / Basilica.ro

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img