Ultimele știri

Mitropolia Basarabiei oferă ajutor Centrului de Sănătate din Comuna Bubuieci

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, astăzi 26 mai 2020, Părintele Arhidiacon Maxim Sturza, Consilier Mitropolitan pentru Relații cu Instituțiile Statului, și Părintele Diacon Constantin Olariu, cu ajutorul lui Dumnezeu, au donat din partea Mitropoliei Basarabiei echipamente medicale de protecție Centrului de Sănătate din comuna Bubuieci din cadrul Direcției de Sănătate a Consiliului Municipal Chișinău.

 Acest ajutor a constat în: halate chirurgicale; măști de protecție; combinezoane; bonete chirurgicale și dezinfectant în valoare totală de 10000 lei.

   Doamna Galina Căpiță-Bunescu, directoarea Centrului de Sănătate, și-a manifestat mulțumirea și aprecierea față de Înaltpreasfințitul Petru și Mitropolia Basarabiei: “Aceste materiale de protecție sunt ca o gură de oxigen pentru cadrul medical al centrului nostru și mulțumim că Înaltpreasfinția Sa contribuie nu numai prin rugăciune, ci și prin fapte la protejarea noastră, a medicilor, in fața virusului COVID-19”.

 Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img