Ultimele știri

Mitropolia Basarabiei îngrijorată de apariția primelor trei cazuri de infectare pe teritoriul țării noastre cu Covid-19

   În contextul detectării a primelor(trei) cazuri de infectare cu Coronavirus, Mitropolia Basarabiei își exprimă îngrijorarea față de starea de sănătate a credincioșilor săi și, în acest context, reînnoiește apelul la respectarea cu strictețe a tuturor măsurilor transmise de către Ministerul Sănătății și autoritățile abilitate ale statului, cum ar fi: spălarea riguroasă a mâinilor și a feței cu apă și săpun, acoperirea gurii și a nasului în caz de tuse și strănut, dezinfectarea obiectelor și suprafețelor frecvent utilizate e.t.c.

   De asemenea, pentru prevenirea răspândirii pericolului de contaminare cu noul virus Covid-19 recomandăm tuturor clericilor din cadrul Sfintei Noastre Mitropolii, ca la intrarea în sfintele locașuri să fie aplicate minimum de măsuri pentru igienizare, iar obiectele din biserică cu care intră credincioșii în contact să fie igienizate cu dezinfectanți, mai des decât au făcut-o până acum. Credincioșilor le recomandăm, ca în cazul în care au suspiciuni în ceea ce privește starea lor de sănătate, să urmeze sfaturile medicilor și să se roage acasă ascultând sfintele slujbe la posturile tv și radio care le difuzează( ex.: Trinitas Tv, Radio Trinitas…).

  Totodată recomandăm clericilor Mitropoliei Basarabiei ca la ecteniile de la Sfânta Liturghie să fie introduse și cererile speciale în vreme de primejdii și de boli indicate la sfârșitul Liturghierului. Totodată, recomandăm clericilor să acorde o atenție deosebită curățeniei din interiorul bisericilor, iar la intrările în locașurile sfinte să fie amenajate spații cu materiale de dezinfectare antibacteriene puse la dispoziția credincioșilor.

   În concluzie, Mitropolia Basarabiei îi îndeamnă pe toți credincioșii și clericii săi la rugăciune, calm şi speranţă, solidaritate și responsabilitate, cerându-I Milostivului Dumnezeu ocrotirea și binecuvântarea Sa, deoarece, în primă şi ultimă instanţă, El este Doctorul sufletelor şi al trupurilor noastre, iar sănătatea, viaţa şi mântuirea sunt darurile Sale, pe care noi însă trebuie să le cultivăm cu credinţă, speranţă şi iubire.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img