Ultimele știri

Miercuri seara, la vremea rânduită Pavecerniței Mari, ÎPS Părinte Mitropolit Petru a citit a treia parte a Canonului Sfântului Andrei Criteanul

Despre rugăciune.

Rugăciunea ca să fie ascultată de Dumnezeu trebuie să fie sinceră, curată, nepătimașă și lăuntrică lăsând deoparte grijile lumești: „Se cuvine întâi să lăsăm răutatea, jafurile, strâmbătăţile, urâciunea, vrajba, zavistia şi atunci să ne rugăm, pentru că atunci vom afla ascultătoare urechile lui Dumnezeu.”Sfântul Antim Ivireanul.

Rugăciunea se săvârșește în interiorul inimii, însoțită de trezvie asemenea fecioarelor celor înțelepte care aveau în inimile lor untdelemnul credinței și care au primit: “cuvinte de nespus pe care nu se cuvine omului să le grăiască” (II Corinteni 12,4).

Am învățat rugăciunea de la Însuși Mântuitorul care ne îndeamnă: “Cereți și vi se va da” (Matei 7,7), iar Sfântul Apostol Pavel ne arată calea cum putem dobândi toate: “Rugați-vă neîncetat!” (I Tesaloniceni 5,17). Desigur că rugăciunea trebuie însoțită de credință precum Hristos spune: “Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți că le-ați primit și le veți avea” (Marcu 11,24).

A te ruga nu este un lucru ușor, ci necesită o anumită stare, răbdare, insistență, blândețe și curăție precum spunea ÎPS Justinian Chira ” Rugăciunea adevărată este trudă sfântă”.

Șapte sfaturi despre rugăciune:

1. Să facem din rugăciune o obişnuinţă zilnică şi nu doar un gest ocazional.

2. Să nu înceapă ori să se termine ziua fără rugăciune.

3. Cel mai bine e să găsim un timp dedicat doar pentru rugăciune. În acest fel îi mulţumim lui Dumnezeu, Cel care ne dăruieşte toate clipele vieţii noastre.

4. Oricât de grăbiţi am fi dimineaţa ori de obosiţi seară, trebuie să ne rugăm cât de puţin, rugăciuni ca „Tatăl nostru”, „Cuvine-se cu adevărat” ori rostirea rugăciunii lui Iisus („Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-ne pe noi!) aduc pacea şi binecuvântarea în viaţa noastră.

5. Un creştin adevărat se roagă citind Rugăciunile serii, Rugăciunile dimineţii, Acatiste, Paraclise. Să ne străduim să devenim „profesionişti” ai rugăciunii, să ne impunem o regulă de rugăciune, după ce am discutat-o, mai întâi, cu duhovnicul nostru.

6. Rugăciunea este absolut necesară pentru igiena sufletească.

7. Un suflet care nu primeşte rugăciunea zilnică este ameninţat de tristeţe şi de prăbuşirea în deznădejde.

preluat: https://doxologia.ro/

 

Făcând toate acestea nu mișcăm doar inima noastră, ci „Dragostea și rugăciunea pot zgudui lumea!”Maica Gavrilia Papaiannis

 

Articol redactat de Părintele Diacon Constantin Olariu

 

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img