Ultimele știri

Mesajul ÎPS Părinte Mitropolit Petru către Preafericirea Sa Părintele Patriarh Daniel cu ocazia aniversării a 31 de ani de la hirotonia întru Arhiereu

Preafericirea Voastră,

 

La popas aniversar, prilejuit de împlinirea a 31 de ani de la hirotonia întru Arhiereu a  Preafericirii Voastre, venim cu cele mai sincere urări de sănătate, pace și bucurii duhovnicești.

Cu multă osteneală şi zel misionar ați desfășurat o bogată activitate pastoral-liturgică şi social-misionară, în slujirile ce V-au fost încredințate de-a lungul timpului, până la cea mai înaltă treaptă a slujirii ca Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române și, în tot acest timp, ați răspuns cu dragoste și dăruire necesităților credincioșilor români de pretutindeni dar, mai cu seamă, a celor din cuprinsul Mitropoliei Basarabiei.

Rugăm pe Bunul Dumnezeu – Arhiereul cel Veșnic, să Vă dăruiască în continuare aceeaşi dragoste şi aceeaşi râvnă sfântă pentru Biserică şi Neam,  să Vă îndrume în slujirea de arhipăstor la care ați fost chemat și pe care V-ați asumat-o cu toată responsabilitatea și dăruirea.

 Întru mulţi şi binecuvântați ani, Preafericite Părinte Patriarh !

 

Cu frăţească dragoste în Hristos – Domnul,

 

                            PETRU

 

 

              Arhiepiscopul Chişinăului,

Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img