Mesajul ÎPS Părinte Mitropolit PETRU adresat Preafericitului Părinte Patriarh DANIEL la 14 ani de la întronizarea în scaunul patriarhal

Preafericite Părinte Patriarh,

În duh de rugăciune, Vă adresez, Preafericirea Voastră, urări de sănătate, ani îndelungați și bucurii duhovnicești, rugând pe Hristos Domnul, Dăruitorul Vieții, să reverse asupra Preafericirii Voastre Harul Duhului Sfânt cu îmbelșugare și să Vă dăruiască ajutor în slujirea la care V-a chemat.

La acest ceas aniversar, de aducere aminte a zilei în care Ați fost rânduit ca întâi stătător al Bisericii Ortodoxe Române, timp în care 14 de ani ați întruchipat pe Arhipăstorul desăvârșit, Hristos, Mântuitorul nostru, căci nimeni nu-și ia cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu, după cum și Aaron” (Evrei 5,4), dorim ca puterea și înțelepciunea lui Dumnezeu” (I Corinteni 1,24) să se coboare asupra Preafericirii Voastre și să Vă dăruiască bucuria slujirii Evangheliei Sale, spre slava Numelui Său.

Părintele îndurărilor și Dumnezeul oricărei mângâieri să dăruiască mântuire tuturor celor încredințați spre păstorire și să ne împărtășească de harul sfinților pe care Dumnezeu îl revarsă neîncetat asupra Bisericii Sale.

Împărtășind aceste gânduri, Vă îmbrățișez și Vă doresc mulți și fericiți ani, Preafericirea Voastră!

Cu frățească dragoste în Hristos Domnul,

† Petru

Arhiepiscopul Chișinăului,

Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor

14 ani de patriarhat – 14 fapte care vor rămâne în istorie

1. Sfințirea Catedralei Naționale;

2. Alegerea de episcopi pentru scaunele vacante din Mitropolia Basarabiei;

3. 33 canonizări;

4. Vizite ale conducătorilor de Biserici Autocefale;

5. Noi eparhii și parohii în diaspora;

6. Modificarea Statutului BOR;

7. Promovarea și susținerea familiei naturale;

8. Lansarea Centrului de Presă Basilica;

9. Înființarea Agenției de Pelerinaje;

10. Reorganizarea și reconsolidarea Palatului Patriarhiei;

11. Sfântul și Marele Sinod;

12. Opera socială;

13. Vizita Papei Francisc;

14. Implicarea Bisericii în Pandemie.

Sursa video: https://www.trinitas.tv/