Ultimele știri

Mesajul de felicitare al PS Veniamin al Basarabiei de Sud adresat ÎPS Mitropolit Petru cu ocazia aniversării a 30 de ani de Arhierie

ÎNALTPREASFINȚIEI SALE,

ÎNALTPREASFINȚITULUI PĂRINTE PETRU,

ARHIEPISCOPUL CHIȘINĂULUI,

MITROPOLITUL BASARABIEI ȘI EXARHUL PLAIURILOR

 

ÎNALTPREASFINȚITE PĂRINTE MITROPOLIT,

Cu ocazia celei de a 30-a aniversare de la primirea harului arhieriei, Vă rugăm să primiți cele mai alese urări și doriri de sănătate cu bogate roade duhovnicești și putere în activitatea pastoral-misionară pe care cu jertfelnicie și hărnicie o desfășurați în mod exemplar în Primul Tron al Basarabiei, slujind cu dăruire și devotament la Altarul Bisericii străbune, din tinerețe împlinind poruncile Domnului și testamentul vrednicilor povățuitori duhovnicești pe care i-ați avut.

Admirăm lucrarea duhovnicească, pastoral-misionară și dinamismul imprimat vieții bisericești din Basarabia în condițiile specifice din anii 1990, prin prezența, slujirea, demnitatea și verticalitatea arătate în întreaga viață, dragostea față de păstoriți și înțelepciunea arătate în lucrarea misionară, avându-l ca ocrotitor și model de slujire a lui Dumnezeu pe Sfântul Apostol Petru.

La acest popas aniversar, Vă mulțumim pentru purtarea de grijă părintească pe care o aveți față de credincioșii din Episcopia Basarabiei de Sud, rugându-L pe Marele Arhiereu Hristos să Vă aibă în pază și să Vă dăruiască deplin sănătos și cu multe bucurii și realizări Bisericii noastră.

Întru mulți și binecuvântați ani, Înaltpreasfințite Părinte Mitropolit!

Cu fiască ascultare și frățească dragoste,

 

† Veniamin

Episcopul Basarabiei de Sud

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img