Ultimele știri

Mesajul de felicitare al PS Veniamin, adresat ÎPS Mitropolit Petru cu ocazia aniversării a 72 de ani de viață

Înaltpreasfinției Sale,

Înaltpreasfințitului Părinte Petru,

Arhiepiscopul Chișinăului,

Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor

 

AnchorÎnaltpreasfinția Voastră,

   Cu ocazia aniversării zilei de naștere a Înaltpreasfinției Voastre, rugăm pe Bunul Dumnezeu să Vă dăruiască sănătate deplină, bogate roade duhovnicești, noi realizări în Anul Centenar și putere în activitatea pastoral-misionară pe care o desfășurați, spre păstrarea dreptei credințe și mântuirea credincioșilor din Basarabia, întru slava lui Dumnezeu.

   În această zi specială pentru Mitropolia Basarabiei, ne bucurăm de lucrarea minunată la care Dumnezeu V-a chemat, de statornicia în fața încercărilor vieții și fidelitatea față de valorile spiritualității ortodoxe pe care le promovați cu mult curaj și demnitate, ca un apostol al neamului nostru românesc, asemenea marilor bărbați pe care Basarabia i-a avut.

   Împreună cu toți credincioșii Episcopiei Basarabiei de Sud, la acest popas aniversar, înălțăm rugăciuni către Mântuitorului Hristos ca să reverse darurile Sale cele bogate peste Înaltpreasfinția Voastră și peste toții fiii duhovnicești, cerându-i să Vă ocrotească în toate zilele și să Vă dăruiască viața îndelungată cu alese realizări și împliniri.

   Totodată, Vă mulțumim pentru părinteasca purtare de grijă și bucuria împreună slujirii în ogorul Domnului, asigurându-Vă de filiala dragoste și ascultare.

Să ne trăiți întru mulți și binecuvântați ani, Înaltpreasfinția Voastră!

Cu recunoștință și frățească dragoste în Hristos,

† VENIAMIN

Episcopul Basarabiei de Sud

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img