Ultimele știri

Mesajul de felicitare al ÎPS Petru adresat PF Daniel – Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române cu prilejul zilei onomastice

   În ziua de 17 decembrie 2018, în care conform calendarului îndreptat, de stil nou, este prăznuit Sfântul Proroc Daniel, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel își sărbătorește ziua onomastică. Cu acest prilej, în această zi de însemnată sărbătoare, ÎnaltPreasfințitul Părinte Mitropolit Petru, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, i-a adresat PreaFericirii Sale un mesaj de  felicitare:

Preafericirii Sale,

Preafericitului Părinte Daniel,

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

 

 

Preafericite Părinte Patriarh,

   Cu prilejul prăznuirii ocrotitorului ceresc al PreaFericirii Voastre, Vă adresăm cele mai sincere gânduri şi urări de bine.

   Din numele tuturor credincioșilor pe care îi păstorim în Basarabia, Vă dorim să rămâneți în continuare același părinte iubitor față de turma încredințată și devotat ostaș slujirii Bisericii lui Hristos, pentru ca mai apoi să ajungeți vrednic cetățean al Raiului.

   În același context, asigurându-Vă de toată prețuiriea Noastră, rugăm pe Bunul Dumnezeu să Vă dăruiască ani mulţi și sănătoşi, să Vă binecuvinteze cu darurile Sale cele bogate și să Vă aibă, în continuare, în paza Sa, pentru a-I sluji cu aceeași dăruire, spre Slava Lui Hristos şi propăşirea poporului român, cel binecredincios, de pretutindeni.

Întru mulți și binecuvântați ani PreaFericirea  Voastră!

Cu frățească dragoste în Hristos Domnul,

 

† Petru

Arhiepiscopul Chişinăului,

Mitropolitul Basarabiei şi Exarhl Plaiurilor

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img