Ultimele știri

Mesajul de felicitare adresat Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu ocazia sărbătoririi zilei onomastice, de către clericii şi credincioşii Episcopiei de Bălţi

Preafericirii Sale,

Preafericitului Părinte Daniel,

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Preafericirea Voastră!

Astăzi, 17 decembrie, anul mântuirii 2018, Biserica Ortodoxă îl prăznuiește pe Sfântul Prooroc Daniel, unul din cei mai mari profeți ai poporului Israel. La această sfântă prăznuire a ocrotitorului spiritual al Preafericirii Voastre, în numele meu, al preoților și credincioșilor din Episcopia de Bălți, Vă transmit cu nespusă bucurie, urări de sănătate, bucurii duhovnicești nemăsurate și mult spor și ajutor de la Marele Arhiereu Hristos în slujirea patriarhală în care Vă nevoiți.

În același timp, rugăm pe Sfântul Prooroc Daniel, să Vă întărească în lucrarea jerfelnică ce cu dragoste o săvârșiți la înălțarea Catedralei Naționale, dar și în misiunea de slujire a înălțării poporului român la cunoașterea deplină a mesajului Evangheliei lui Hristos, Mântuitorul nostru, ce peste scurtă vreme se va naște în ieslea sufletelor noastre.

Vă mulţumim, Preafericirea Voastră pentru dragostea şi înţelegerea pe care aţi arătat-o faţă de cererea noastră de a avea arhipăstor la Bălţi, binecuvântând alegerea acestuia în ziua de 24 mai 2018, şi Vă anunţăm că aşteptăm, cu drag, binecuvântarea patriarhului canonic al acestui pământ românesc.

Şi Bălţiul aşteaptă binecuvântarea Patriarhului Tuturor Românilor.

Întru mulți și fericiți ani, Părinte Patriarh!

Cu fiască dragoste, în Hristos Domnul,

clericii, credincioşii şi episcopul de Bălţi,

† ANTONIE

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img