Ultimele știri

Mesajul de felicitare al ÎPS Părinte Mitropolit PETRU către PS Părinte Episcop Antonie, Episcop de Bălți

Preasfinției Sale,

Preasfințitului Părinte Episcop ANTONIE,

Episcop de Bălți.

 

                                                    Preasfințite Părinte Episcop,

 

În gând de rugăciune, Vă adresez urări de sănătate, ani îndelungați și bucurii duhovnicești, rugând pe Hristos Domnul, Dăruitorul Vieții, să reverse asupra Preasfinției Voastre Harul Duhului Sfânt cu îmbelșugare și să Vă dăruiască ajutor în slujirea la care V-a chemat, timp în care, ați întruchipat pe Arhipăstorul desăvârșit, Hristos, Mântuitorul nostru.

Împărtășind aceste gânduri, Vă îmbrățișez și Vă doresc mulți și fericiți ani de arhipăstorie, Preasfinția Voastră!

Cu frățească dragoste,

 

                                                            † Petru

 

                                              Arhiepiscop al Chișinăului,

                               Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor

 

 

PS Antonie s-a născut în 29 mai 1963 la Hârbovăţ, raionul Anenii Noi din Republica Moldova. A absolvit Facultatea de Medicină şi Farmacie din Chişinău, precum şi Facultatea de Teologie Ortodoxă Dumitru Stăniloae” din Iaşi. Din anul 1995 acesta a îndeplinit responsabilităţi administrative, misionare, culturale şi mediatice în Mitropolia Basarabiei.

   În ședința din 22 mai 2014, la propunerea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a ales pe Preacuviosul Părinte Arhimandrit Antonie Telembici în postul vacant de episcop vicar al Arhiepiscopiei Chișinăului cu titulatura Antonie de Orhei.

   Hirotonia a avut loc în data de 24 mai 2014, în cadrul Sfintei Liturghii oficiată în Catedrala Patriarhală din București. Sfânta Liturghie și hirotonia au fost oficiate de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, împreună cu mai mulţi membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

   În data de 24 mai 2018 a fost ales de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în demnitatea de Episcop de Bălți.

 

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

 

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img