Ultimele știri

Mesajul de felicitare al ÎPS Părinte Mitropolit PETRU, adresat PF Părinte Patriarh DANIEL, cu ocazia aniversării vârstei de 71 de ani

 

Preafericirii Sale,

Preafericitului Părinte Patriarh DANIEL,

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

 

 

                                          Preafericite Părinte Patriarh,

 

În duh de rugăciune, Vă adresez, Preafericirea Voastră, urări de sănătate, ani îndelungați și bucurii duhovnicești, rugând pe Hristos Domnul, Dăruitorul Vieții, să reverse asupra Preafericirii Voastre Harul Duhului Sfânt cu îmbelșugare și să Vă dăruiască ajutor în slujirea la care V-a chemat.

La acest ceas aniversar, când marcați împlinirea frumoasei vârste de 71 de ani de viață pământească dorim ca puterea și înțelepciunea lui Dumnezeu” (I Corinteni 1,24) să se coboare asupra Preafericirii Voastre și să Vă dăruiască bucuria slujirii Evangheliei Sale, spre slava Numelui Său.

Dimpreună cu toți clericii și credincioșii sfintei Noastre Mitropolii a Basarabiei, la acest popas aniversar, înălțăm rugăciuni către Mântuitorul Hristos ca să reverse darurile Sale cele bogate peste Preafericirea Voastră cerându-I, în același timp, să Vă ocrotească în toate zilele și să Vă dăruiască ani mulți și încununați cu bucurii duhovnicești, în slujirea Bisericii Ortodoxe Române și a Neamului românesc de pretutindeni.

Părintele îndurărilor și Dumnezeul oricărei mângâieri să dăruiască mântuire tuturor celor încredințați spre păstorire și să ne împărtășească de harul sfinților pe care Dumnezeu îl revarsă neîncetat asupra Bisericii Sale.

 

Împărtășind aceste gânduri, Vă îmbrățișez și Vă doresc mulți și fericiți ani, Preafericirea Voastră!

 

Cu frățească dragoste în Hristos Domnul,

 

                                                    † Petru

                                   Arhiepiscop al Chișinăului,

                     Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor

 

 

Sector Comunicare, Media și Relații Publice

 

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img