Ultimele știri

Mesajul de condoleanțe al ÎPS Părinte Petru cu ocazia trecerii la cele veșnice a ÎPS Arhiepiscop Pimen al Sucevei și Rădăuților

În contextul trecerii în veșnicie, în data de 20 mai 2020, a ÎPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, ÎPS Mitropolit Petru al Basarabiei a transmis un mesaj de condoleanțe Centrului Eparhial, clericilor și credincioșilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților:

Preasfințitului Părinte Episcop-Vicar Damaschin Dorneanul,

Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților,

Cinstitului cler, Cinului monahal și tuturor credincioșilor

din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților

 

   Am primit cu multă tristețe vestea trecerii din această viață a ÎnaltPreasfinției Sale Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, vrednic ierarh, dedicat păstoririi eparhiei Sale și slujirii Bisericii Ortodoxe Române.

   Biserica noastră pierde astfel, pe cel mai vârstnic dintre ierarhii săi, care s-a arătat, de-a lungul slujirii arhierești, ca un om al smereniei, al credinței și al rugăciunii, însă, avem convingerea, că prin aceasta câștigă un ales mijlocitor înaintea Tronului Ceresc.

În aceste momente îndoliate, împărtășim și Noi durerea clericilor, a monahilor și a credincioșilor din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților și transmitem tuturor sincere condoleanțe și întreaga noastră compasiune.

Ne rugăm Domnului nostru Iisus Hristos cel Înviat din morți, pentru ca să așeze sufletul vrednicului de pomenire, Arhiepiscopul Pimen, al Sucevei și Rădăuților în locașurile drepților care se bucură de lumina, pacea și iubirea Preasfintei Treimi.

Dumnezeu să îl odihnească cu drepții.

Hristos a Înviat!

 

† PETRU

Arhiepiscopul Chişinăului,

Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img