Ultimele știri

Mesaj de felicitare adresat PS Antonie- episcopul de Bălți cu prilejul aniversării zilei hirotoniei întru Arhiereu

                                                                                                                                                      Preasfinției Sale,

                                                                                                                                 PreaSfințitului Părinte Antonie,

                                                                                                                                                   Episcopul de Bălți

 

 

                                                                     PreaSfinția Voastră,

    În această zi binecuvântată de Dumnezeu, când se împlinesc șapte ani de la hirotonia întru arhiereu și trei ani de la alegerea în demnitatea de Episcop de Bălți a PreaSfinției Voastre, cu bucurie duhovnicească, Vă adresăm alese urări de sănătate, pace și ajutor de la Dumnezeu în activitatea misionar-pastorală pe care o desfășurați în eparhia încredințată.

    În acești șapte ani de arhierie, dar mai ales de când vi s-a încredințat păstorirea eparhiei din nordul Basarabiei, V-ați arătat drept vrednic păstor de suflete și bun chivernisitor al „talanților încredințați”.

    Vă dorim, cu această ocazie, să rămâneți în continuare, arhiereu vrednic, preot harnic și gospodar desăvârșit, spre păstorirea turmei celei cuvântătoare, întru mulți și binecuvântați ani!

                                                                                 Hristos a Înviat!

    Cu părintească dragoste întru Hristos Domnul,

 

                                                                                      † PETRU

 

                                                                       Arhiepiscopul Chişinăului,

                                                            Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor

 

 

 

    Preasfinţitul Părinte Antonie s-a născut în 29 mai 1963 la Hârbovăţ, raionul Anenii Noi din Republica Moldova. A absolvit Facultatea de Medicină şi Farmacie din Chişinău, precum şi Facultatea de Teologie Ortodoxă Dumitru Stăniloae din Iaşi.

   Din anul 1995 acesta a îndeplinit responsabilităţi administrative, misionare, culturale şi mediatice în Mitropolia Basarabiei.

   În ședința din 22 mai 2014, la propunerea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a ales pe Preacuviosul Părinte Arhimandrit Antonie Telembici în postul vacant de episcop vicar al Arhiepiscopiei Chișinăului cu titulatura Antonie de Orhei.

                                                                            Hirotonia în Arhiereu

Hirotonia a avut loc în data de 24 mai 2014, în cadrul Sfintei Liturghii oficiată în Catedrala Patriarhală din București. Sfânta Liturghie și hirotonia au fost oficiate de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, împreună cu mai mulţi membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

           În data de 24 mai 2018 a fost ales de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în demnitatea de Episcop de Bălți.

Sursă basilica.ro

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img