Ultimele știri

Liturghia Sf. Vasile cel Mare la Paraclisul Mitropolitan din Chișinău

Vineri, 6 ianuaire, în Ajunul Naşterii Domnului, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei,  Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor s-a aflat în mijlocul credincioșilor de la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ioan Teologul” din Chişinău, unde însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască  Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare.

După Sfânta Liturghie, ÎPS Petru a îndemnat, ca în ultima zi a postului „să ne întrarmăm cu răbdare și să înmulțim dragostea dintre noi să fim mai iertători și și mai milostivi. Cât de curând cetele de colindători vor începe a aduce vestea Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos. Să înlăturăm toate neînțelegerile dintre noi, iar în locul lor să așezăm bucuria, armonia și frăția iar astfel să ne învrednicim și noi să cântăm împreună cu îngerii: „Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, între oameni bunăvoire”(Luca 2, 14). ”

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img