Ultimele știri

ÎPS Petru: “Sfinții Brâncoveni – modele de jertfă pentru Credință și Neam”

   În ziua de 16 august 2018, ÎPS Părinte Petru a oficiat Sfânta Liturghie în parohia “Sf. Martiri Brâncoveni” din orașul Ialoveni, cu ocazia prăznuirii hramului bisericii(paroh PC preot Mihail Tătaru).

  În omilia sa, ÎnaltPreasfințitul Părinte Petru a vorbit credincioșilor despre Sfinții Brâncoveni: Constantin Vodă și cei patru fii: Constantin, Ștefan, Raduși Matei și Sfetnicul Ianache, pe care i-a numit „modele de jertfă pentru Credință și Neam”.

   În continuare, a avut loc tradiționala procesiune de înconjur a Bisericii, în zi de hram, cu citirea din Evanghelii, după care a fost înălțat un Te-Deum de mulțumire Lui Dumnezeu pentru toate binefacerile revărsate asupra comunității de credincioși din parohia Sfinților Martiri Brâncoveni.

   Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img