Ultimele știri

ÎPS Petru: „Sfântul Ioan este mijlocitorul nostru la Tatăl Cel Ceresc”

   Sâmbătă, 7 iulie 2018, ziua când creştinii ortodocşi, care ţin calendarul neîndreptat, de stil vechi, serbează Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Petru, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de  preoţi și diaconi, la Biserica „Sfinții Martiri Brâncoveni” din orașul Ialoveni, (paroh PC preot Mihail Tataru).

    În cuvântul de învăţătură rostit cu această ocazie, ÎPS Părinte Mitropolit și Exarh Petru s-a referit la viaţa Sfântului Ioan Botezătorul şi rolul lui în istoria mântuirii neamului omenesc, specificând, printre altele: „Sfântul Ioan este ultimul şi cel mai important prooroc al Vechiului Testament, şi tot el este cel care leagă Vechiul şi Noul Testament. Dacă ceilalţi prooroci au avut diferite arătări, diferite vedenii despre venirea Mântuitorului, Sfântul Ioan s-a învrednicit să-l vadă cu ochii trupeşti şi să se atingă de creştetul Domnului nostru  Iisus Hristos în timpul Botezului la Iordan.

   Trebuie să ştim că Sfântul Ioan este mijlocitorul nostru la Tatăl Ceresc şi să nu încetăm să-i adresăm rugăciunile pentru ca să intervină la Mântuitorul Iisus Hristos spre mântuirea noastră”.

   În cadrul Sfintei Liturghii, prea cucernicul diacon Iurie Nistor a fost hirotonit în treapta de preot de către ÎPS Petru, Mitropolitul Basarabiei.

  După săvârșirea Serviciului Divin, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei a vizitat șantirul bisericii parohiei, care se afla în construcție.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img