Ultimele știri

ÎPS Petru a săvârşit Liturghia Darurilor mai Înainte Sfinţite la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ioan Teologul” din Chişinău

În data de  08 martie  curent, Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască  Liturghie a Darurilor mai înainte Sfinţite la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ioan Teologul” din Chişinău.

După Sfânta Liturghie, ÎPS Petru, a adresat celor prezenţi un cuvânt de învăţătură în care,  printre altele, a menţionat: „Postul Mare este un post aspru, un post al  înfrânării  şi  al căinţei.  Această perioadă trebuie să fie pentru noi prilej de împăcare cu Dumnezeu şi cu semenii noştri iar  Liturghia Darurilor mai înainte Sfinţite, este un îndemn, în plus la smerenie, la pocăinţă şi în acelaşi timp un motiv de mângâiere şi bucurie sufletească.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img