Ultimele știri

ÎPS Petru: „Să căutăm bogăţiile duhovniceşti – să ne îmbogăţim în Dumnezeu”

   Duminică 3 decembrie 2017 Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Mitropolit și Exarh Petru a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ioan Teologul” din Chișinău.

   În cuvântul de învăţătură, rostit după Sfânta Slujbă, Înaltpreasfinţitul Petru s-a referit la pericopă Evanghelică din Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului care i-a rodit ţarina). Între altele, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei a spus: „Vedem din Evanghelia de astăzi comportamentul unui bogat căruia ţarina i-a dat o recoltă neaşteptată. Bogatul deodată a început să-şi facă griji. Se întrebă ce va face cu atâta roadă? Nu se gândeşte la cei nevoiaşi, ci orbit de lăcomia sa, imediat găseşte soluţia şi zice: „Voi strica hambarele mele şi mai mari le voi zidi şi voi strânge acolo toate roadele mele şi bunătăţile mele”. Şi adaugă: „Voi zice sufletului meu: Suflete, ai multe bunătăţi strânse pentru mulţi ani, odihneşte-te, mănâncă, bea, veseleşte-te”. Şi în acel moment se aude glasul lui Dumnezeu, care-i zice: „Nebune! În această noapte vor cere de la tine sufletul tău. Şi cele ce ai pregătit ale cui vor fi?”. De ce îl numeşte nebun? Şi ce este nebunie în faţa lui Dumnezeu? Nebunie în faţa lui Dumnezeu este ataşamentul în exces de cele trecătoare, care nu apropie pe om de Dumnezeu, ci dimpotrivă îl îndepărtează şi aduce în sufletul omului întuneric şi sărăcire duhovnicească”.

   „Concluzia Evangheliei este foarte vorbitoare: „Aşa se întâmplă cu cel ce-şi adună comori pentru sine însuşi şi nu se îmbogăţeşte în Dumnezeu”. Să ne străduim ca, în perioada Postului, să căutăm bogăţiile duhovniceşti, să ne îmbogăţim în Dumnezeu, cum ne îndeamnă Evanghelia: să ne rugăm mai mult, să facem mai multe fapte bune, să ne împărtăşim cu Sfintele Taine, să înmulţim lecturile cărţilor duhovniceşti pentru a ne apropia pregătiţi de marea sărbătoare a Naşterii Pruncului Iisus”, a mai spus Înaltpreasfinţitul Mitropolit şi Exarh Petru.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img