Ultimele știri

ÎPS Petru: „Neiertarea aproapelui, stă ca o povară pe umerii noștri care ne face anevoios drumul spre mântuire”

   În Duminica Lăsatului Sec de brânză( a Izgonirii lui Adam din Rai ), în data de 1 martie 2020 , ÎnaltPreasfințitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de clerici, la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

   Sfânta Liturghie Arhierească a fost urmată de săvârșirea Vecernie, cu rânduială specială, numită și Vecernia Iertării.

   În continuare, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit, PC preot Vlad Mihăilă, consilier eparhial și slujitor al Paraclisului Mitropolitan, a rostit un cuvânt catehetic despre iertare și importanța iertării în viața unui bun creștin, dar și despre relația dintre iertare, Postul Mare și Minunatul Praznic al Învierii Domnului:„Să oferim iertare tuturor celor care ne-au greşit şi să rugăm pe Bunul Dumnezeu să ne ajute ca perioada de Post să fie o perioadă de înnoire şi creştere duhovnicească, pentru a deveni martori vrednici de a vedea Slăvita Înviere a Domnului nostru Iisus Hristos”.

   În final, ÎnaltPreasfințitul Părinte Mitropolit i-a îndemnat pe toți să fie iertători pentru a trece postul cu ușurință, întrucât „neiertarea aproapelui, stă ca o povară pe umerii noștri care ne face anevoios drumul spre mântuire”. După aceasta le-a cerut iertare tuturor celor prezenți, iar credincioșii, la rândul lor și-au cerut și oferit iertare, urmând exemplul arhipăstorului lor

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img