Ultimele știri

ÎPS Petru, Mitropolitul Basarabiei: „Bucuria sfântă şi copleşitoare a Învierii Domnului să ne fie călăuză credincioşilor pe calea mântuirii”

Luni, 2 mai curent, a doua zi după Sfintele Paşti,  Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie şi slujba de resfinţire a bisericii „Sfântul Mare Mucenic Dumitru” din localitatea Roşcani, rn. Străşeni (preot paroh Victor Răstăşanu). ÎPS Petru la acest eveniment a fost însoţit de către PC Pr. Andrei Deleu, consilier-cancelar, parohul bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din loc. Bubuieci, mun. Chişinău, şi  PC pr. Ioan Marian, parohul bisericii „Sf. Cuv. Parascheva” din loc. Ratuş, rn. Criuleni.

După Sfânta Liturghie, Înaltpreasfinţia Sa Mitropolitul Petru, împreună cu soborul de clerici, au oficiat slujba sfinţirii bisericii, după care, potrivit tradiţiei, au înconjurat biserica de trei ori, cu popasurile necesare şi citirea din Sfânta Evanghelie. La sfârşitul serviciului divin, Vlădica Petru a rostit un cuvânt ziditor de suflet, în care a tâlcuit Evanghelia zilei, menţionând: „Fără îndoială, cea mai mare sărbătoare a creştinilor este sărbătoarea Învierii Domnului, după cum spune şi Sfântul Apostol Pavel: „Daca Iisus Hristos n-ar fi înviat, zadarnică ar fi propovăduirea noastră, zadarnică ar fi şi credinţa voastră”. Textul Evangheliei de astăzi introduce tema cristofaniilor pascale. Ajungând la mormânt şi găsind mormântul gol, femeile mironosiţe au fost primele vestitoare ale Învierii Domnului, şi, totodată au crezut în acest fapt. De aici observăm, cum încurajate de iubirea lor, sunt primele care merg la mormânt, primele care-l văd deschis şi gol, primele care ştiu de Înviere. Totuşi, ele nu sunt destinatarele exclusive ale marii veşti, dar mai curând mesagerele acestei mari minuni, după care urmează şi apostolii. Să încercăm şi noi, creştini, în aceste timpuri multîncercate, să fim mesagerii sfintei noastre credinţe apostolice şi strămoşeşti”.

În final, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei i-a felicitat pe cei prezenţi cu ocazia Sărbătorii Învierii Domnului şi sfinţirii bisericii, accentuând: „Fie ca această zi să fie pentru fiecare dintre dumneavoastră un prilej de sinceră bucurie. Măcar azi uitaţi de necazurile şi lipsurile vieţii. Eu vă doresc să aveti înţelegere şi linişte sufletească în familiile dumneavoastre, anul acesta să ne bucurăm de un an mai roditor decât anul trecut, şi îndemnându-vă să nu uitaţi niciodata pe Hristos şi Biserica Lui. Cu bucuria sfântă şi copleşitoare a Învierii Domnului, care este călăuza credincioşilor pe calea mântuirii, vă adresez tradiţionala urare cu toata convingerea şi credinţa:„Hristos a inviat!”.

La rândul său, Preacucernicul Preot Victor Răstăşanu, parohul bisericii, a mulţumit cu toată dragostea Ierarhului şi soborului de clerici pentru participarea la acest eveniment sfânt şi de mare importanţă pentru viaţa unei parohii, adăugând că acest eveniment era multaşteptat atât de sfinţia sa, cât şi de credincioşii din localitate, cu toate că au trecut prin multe greutăţi pentru a ajunge la această zi. Cuvinte de felicitare au rostit doamna primar Tamara Josanu şi dl Constantin Sula, consilierul bisericii.

În faţa celor prezenţi, pentru a înfrumuseţa atmorfera sărbătorii, a venit cu un buchet de cântece pascale ansamblul vocal „Roşcăneanca” din localitate, conducător artisitic dl. Ion Buga, care participă la diferite concursuri şi festivaluri, luând premii de valoare.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img