Ultimele știri

ÎPS Petru – Mitropolitul Basarabiei alături de poporul român, la trecerea în veșnicie a regelui Mihai I al României

   În data de 14 decembrie curent Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Petru, Mitropolit și Exarh a mers la ambasada României din Chișinău, unde a adresat, în scris, un mesaj în Cartea de Condoleanțe  deschisă  în memoria Majestății Sale defuncte Regele Mihai I al României.

   ÎnaltpreaSfinția Sa a fost întâmpinat de Excelența Sa d-l Daniel Ioniță ambasadorul României în R. Moldova și de alte oficialități din corpul diplomatic al ambasadei, cu care au întreținut un dialog de comemorare și apreciere a activității Majestății Sale și și-a exprimat întristarea din suflet și golul imens provocat de această tristă despărțire de ultimul conducător al Țării care a văzut idealul românesc al Unirii întregului popor român într-un singur stat.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img