Ultimele știri

ÎPS Petru în mijlocul comunităţii „Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil ” din oraşul Hânceşti

La 21 noiembrie 2016, ziua prăznuirii Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil (stil vechi), ÎPS Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul comunităţii „Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil” din oraşul Hânceşti (preot paroh Protoiereu Mitrofor Anatolie Bălan).

După săvârşirea Sfintei Liturghii, Vlădica Petru a rostit un cuvânt de învăţătură, cu referire la prezenţa sfinţilor îngeri, în general şi a sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, în special: „Sfinţii îngeri neîncetat slăvesc pe Dumnezeu. Ei sunt într-o veşnică mişcare, împlinind din dragoste voia lui Dumnezeu. Să ne rugăm şi noi neîncetat, lăudând ziua şi noaptea pe Bunul nostru Dumnezeu, să alergăm mereu la biserică, să facem voia Lui cu bucurie şi nu din silă, nici cu cârtire sau pentru răsplată. Sfinţii îngeri se iubesc desăvârşit unii pe alţii. Ei iubesc şi pe sfinţii din cer şi pe noi cei de pe pământ. Tot aşa, să ne iubim şi noi ca nişte fraţi, lăsând cele rele de o parte, şi să facem voia Bunului nostru Dumnezeu”.

În final înaltul ierarh i-a felicitat pe părintele paroh şi pe enoriaşii săi cu ocazia prăznuirii ocrotitorilor bisericii lor, urându-le multă sănătate, pace şi bunăsporire în toate faptele cele bune.

Părintele paroh i-a mulţumit ÎPS Petru pentru vizită şi l-a invitat şi cu alte ocazii în mijlocul comunităţii lor.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img